Kartonpiyer’in Dekorasyondaki Önemi

Kartonpiyer 1900 yıllarda Fransa’da yaşayan dünyaca ünlü İtalyan asıllı mimar Berlisconi Bugatti taradından icat edilmiştir. Yapılarda duvar ile tavanın buluştuğu noktaya uygulanan kartonpiyer mekanın havasına ayrı bir zenginlik katar.

İp parçacıkları ve alçının karışımı ile elde edilen kartonpiyer plastik ve çelik enjekiyon kalıplara dökülerek imal edilmektedir. Özellikle boyanabilir olması ve bütünlüğünü uzun seneler yıpranmadan muhafaza edebilmesi ürünün kullanımını çok yaygın kılmıştır. Nemli ortamlarda banyo mutfak gibi alanlarda kullanımı pek tavsiye edilmez nedeni ise alçının nemi buharı çekerek genleşmesidir. Genleşen alçı yani kartonpiyer yerinden düşer. Son yıllarda banyo ve mutfaklarda plastik strafor kartonpiyerler kullanmaktadır. Strafor kartonpiyerler ilk bakıldığında gerçeğinden ayırt edilmesi güçtür nedeni ise boyanabilir özelliğinin olması gerçeğiyle ayırt edilmesinin zorlaştırmada en büyük etkendir.

Strafor kartonpiyerler (hazır kartonpiyer) bütün yapı marketlerde satılmaktadır. Çok kolay alıp kendi evinizde uygulayabilirsiniz dikkat edimesi gereken husus köşeleri iyi ayarlamaktadır. Evlerimizde kullanılan kartonpiyerlerin mutlaka 2 senede bir boya yapılmalıdır, çünkü özellikle sigara içilen evlerde sigara dumanı sararmasını sağlamaktadır. Bakımı oldukça basittir. Plastik boya ile isteğe göre 1 kat veya 2 kat boya sürülebilir.

Zengin çeşidi sayesiyle her ortama her türlü stile ihtiyaç verecek modelleri mevcuttur. Kısacası dekorasyon dünyasının vazgeçilmez bir ürünüdür.